Cz En De Pl

Empírový den, 18. 5. 2019

12. 05. 2019

Empírový den, 18. 5. 2019

 ZAŽIJTE DEN JAKO Z ROMÁNU JANE AUSTENOVÉ NA ZÁMECKÉM SÍDLE, LETOS TÉŽ INSPIROVANÝ TAJEMSTVÍMI ZÁMECKÉHO PARKU

 

Čechy pod Kosířem, Brno, 9. května 2019 ‒ Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se uskuteční v sobotu 18. května. Záštitu nad Empírovým dnem převzal pan Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

 

Když Olomoucký kraj přebíral před lety zámek v Čechách pod Kosířem do svého majetku, dal si za úkol objekt nejen opravit a instalovat zde nové expozice, ale především vrátit do celého památkového areálu společenský a kulturní život. Jsem rád, že se tento cíl daří plnit i díky akcím, jako je například Empírový den, který se zaslouženě stává významnou značkou na kulturní mapě Olomouckého kraje,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

 

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc.  „Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den již popáté – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry,“ uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ. „Velmi nás těší, že si tato akce získala pozornost vedení zámku v Čechách pod Kosířem, které pozvalo náš spolek, aby ji uskutečnil přímo v jeho prostorách. Účastníky tak čeká nezapomenutelný pobyt v autentickém prostředí empírového zámku, letos obohacený o pátrací hru, inspirovanou tajemným příběhem z pera domácích pánů, hraběcích bratrů Silva – Tarouca, a jejich přítele, malíře Josefa Mánesa,“ pokračovala pořadatelka akce.

 

Empírový den bude jednou z největších akcí letošní sezóny na zámku. „Náš zámek, poprvé otevřený veřejnosti po dlouholeté rekonstrukci v r. 2016, nabízí krásné interiéry připomínající osudy jedné z našich nejzajímavějších uměleckých osobností 19. století, Josefa Mánesa, a jeho mecenášů, šlechtického rodu Silva - Tarouca. Společně s prostornou oranžerií a především nádherným anglickým parkem tvoří ideální kulisy pro konání akcí, na kterých budou ke spatření krásné dámy a elegantní gentlemani v dobové módě, a to při činnostech typických pro 19. století – tanci, pikniku, hrách a příjemné duchaplné konverzaci,“ sděluje Martin Váňa, kastelán zámku Čechy pod Kosířem. „Na podzim si v našem parku každoročně přijdou na své milovníci vojenské historie 19. století. Touto akcí můžeme oslovit také ty, kteří ke svému pojetí zajímavé akce nepotřebují rány z děl, ale spíše romantiku a pohodu protkanou atmosférou zašlých časů,“ doplnil kastelán.

 

Program odstartuje už v dopoledních hodinách taneční lekcí anglických kontratanců v prostoru zámecké oranžerie. Poté si můžete užít piknik v zámeckém parku, doplněný dobovými hrami či projížďkou v kočáře. Po podvečerním hravém pátrání po tajemstvích parku akce vyvrcholí závěrečným plesem.

 

Vstupenky jsou již v prodeji na webu organizátora (www.empirovyden.cz) a také na pokladně Vlastivědného muzea v Olomouci a na samotném zámku Čechy pod Kosířem. Vedle standardní celodenní vstupenky je k dispozici také VIP vstupné s bonusy v podobě projížďky kočárem, komentované prohlídky parku či „čaje o páté“ během odpoledne. Zámecký park je samozřejmě otevřen i široké veřejnosti, která si tak může při pohledu na účastníky akce představit, jak to mohlo na tomto místě vypadat před dvěma sty lety.

 

Nejzajímavější způsob, jak si akci užít, je samozřejmě v historickém empírovém oděvu, ale podle organizátorů to rozhodně není povinné. „V souladu se rčením ‚šaty dělají člověka’, můžu z vlastní zkušenosti říct, že takové elegantní oblečení změní i vaše chování, které je najednou noblesnější. Dobový oděv vzbudí v lidech takovou příjemnou zdvořilost, která se dnes už moc nevidí. Na loňském pikniku a plese jsem si všiml, že lidé nejen vypadali, ale také chodili a mluvili jinak než na dopolední taneční lekci, kde byli ještě všichni v civilu. Proto si takové události užívám v dobovém kostýmu o to více,“ říká o této stránce Empírového dne Vladan Menčík, pravidelný účastník dobových akcí. „Chápu ale, že ne každému se podaří dobové šaty sehnat, každý by se v nich také nemusel cítit dobře. Ale pokud zájem o historii a o tuto akci máte, tak určitě přijďte a užijte si celý den spolu s ostatními. Bude se na co dívat.“

 

Lákavé video, více informací k jednotlivým částem dne, inspiraci, co na sebe, a také fotografie z předchozích ročníků najdete na www.empirovyden.cz

 

 

 

EMPÍROVÝ DEN

  1. 5. 2019, zámek Čechy pod Kosířem

 

Program dne:

 

  1. a) Taneční seminář 10:00 – 13:00 (zámecká oranžerie)

Účastníci se v neformální atmosféře seznámí se základy anglických kontratanců, které pak večer využijí na plese. Na seminář stačí pohodlné oblečení vhodné na tanec – dámám doporučujeme dlouhou sukni (max. po kotníky), pánům pohodlné volnější kalhoty. Obuv je nejlepší na ploché podrážce. Tance jsou jednoduché a nevyžadují žádnou předchozí taneční průpravu, takže je zvládnou všechny věkové kategorie a i lidé bez předchozích tanečních zkušeností brzy proniknou do těch nejzákladnějších prvků.

 

  1. b) Piknik 13:00 – 16:00 (zámecký park)

Piknik z vlastních donesených zásob nebo z předem objednaných piknikových balíčků. V případě špatného počasí se piknik uskuteční pod střechou. V průběhu odpoledne si můžete užít procházku parkem nebo projížďky v kočáře. Piknik je již příležitostí vyjít si v dobovém oděvu – prostředí zámeckého parku je velmi fotogenické.

 

  1. c) Tajemství zámeckého parku 16:00 - 18:00 (zámecký park)

Co zaujalo hraběcí bratry domácího rodu Silva - Tarouca a jejich přítele, malíře Josefa Mánesa natolik že se tím nejen bavili ve volném čase, ale dali také vzniknout jedinečnému dílu? Proč se v zámeckém parku nachází různorodé drobné stavby a jaký je jejich význam? V průběhu letošního odpoledního programu se vydáte parkem na pátrání se zapeklitými šiframi. 

 

  1. d) Závěrečný slavnostní ples 20:00 – 0:00 (zámecká oranžerie)

Vyvrcholením celého dne bude slavnostní ples, kde se setkají všichni aktéři celého dne a v tanečním reji zažijí něco z nádherné atmosféry galantních časů minulých a období Regency, kdy se na tanečním parketu setkávaly široké vrstvy obyvatel malebného anglického venkova. Tanec proběhne vždy s vysvětlením / zopakováním a následnou nápovědou v průběhu; tance jsou relativně jednoduché a proveditelné i bez účasti na dopolední taneční lekci. K tanci zahraje živá hudba v podání orchestru Brněnská Camerata.

 

Novinky